Taryfy przewozowe w transporcie samochodowym. Koszty transportu drogowego. Usługi przewozowe cennik

Chcesz skorzystać z usług firmy przewozowej, ale nie jesteś pewien, czy ceny danego przewoźnika nie są wygórowane? Poniżej dowiesz się, co składa się na końcowy koszt i w jaki sposób można go w przybliżeniu obliczyć.

Usługi przewozowe cennik

Zastanawiasz się, czym są taryfy przewozowe w transporcie samochodowym? Pod pojęciem taryf transportowych rozumie się wykaz stawek cenowych za usługi przewoźnika oraz zasady stosowania tych stawek i obliczania ceny finalnej. Są dwa systemy ustalania cen w transporcie – system taryfowy oraz system umowny. Stawki opłat stosowane w taryfach mogą być proporcjonalne (czyli stałe), malejące (inaczej degresywne) oraz rosnące (progresywne).

taryfy przewozowe w transporcie samochodowym

Na koszt przewozu składają się opłaty drogowe, koszty ryzyka transportowego, materiały eksploatacyjne, usługi remontowe, ogumienie, koszt kredyty, koszt leasingu, ubezpieczenia, podatek od środków transportu i wynagrodzenie dla kierowcy. Aby obliczyć przybliżony koszt transportu za jedną tonę należy pomnożyć jednostkową cenę umowna przewiezienia jednej tony na odległość jednego kilometra przez odległość transportu.

 

Author: polski-kurier.pl