Jakie zastosowanie mają drony?

Drony zostały początkowo opracowane do użytku w kręgach wojskowych, jako misje szpiegowskie, a nawet do przenoszenie rakiet. W ostatnich latach, wraz ze spadkiem cen produkcji, zastosowanie dronów rozszerzyło się i technologia ta jest obecnie dostępna dla bardziej szlachetnych funkcji, takich jak badania naukowe czy rozrywka.  W tej chwili posiadają one już kilka zastosowań, które zyskały uznanie społeczeństwa oraz wiele innych, które są jeszcze w fazie eksperymentalnej. Oto niektóre z nich.

1. W wydarzeniach

Wydarzenia sportowe, pokazy mody, a nawet protesty są uwieczniane przez drony, które mają tę zaletę, że mogą lecieć niżej i bliżej ludzi niż prawdziwy helikopter i mają znacznie większą zwrotność. Drony otwierają przed fotoreporterami i filmowcami zupełnie nowe możliwości.

2. Jako dostawa produktów

To brzmi jak science fiction, ale w Chinach firma kurierska SF Express dostarcza przesyłki za pomocą małych dronów. W Stanach Zjednoczonych Amazon, jedna z największych firm e-commerce w kraju, wypuścił filmik promujący dostarczanie produktów w 30 minut dzięki dronowi. Sama firma zaznaczyła jednak, że nie będzie to możliwe przynajmniej przez najbliższe kilka lat, gdyż nie pozwalają na to obecne przepisy.

3. W sytuacjach awaryjnych

Drony wyróżniają się skutecznością w sytuacjach ekstremalnych, zwłaszcza na terenach odizolowanych lub trudno dostępnych. Znaczenie ich wykorzystania zostało wykazane na przykład na obszarach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Ich prędkość lotu pozwala im na pokonywanie ogromnych obszarów w bardzo krótkim czasie. Pozwala na sprowadzenie niezbędnej pomocy, przekazanie banków krwi lub na ocenę niezbędnej pomocy na danym terenie lub sposobu dotarcia na miejsce. W tej kwestii ważne jest również dobre przeszkolenie i umiejętności osób sterujących dronem, aby spełniał on swoją funkcję, dlatego Firma SNH Drones współtworzy angażujące kursy we Wrocławiu. Za sprawą snh-drones można zdobyć przydatne umiejętności.

4. Poszukiwanie osób

Możliwość latania na małej wysokości wraz z wysokiej jakości kamerą, która nadaje w czasie rzeczywistym, pozwala na natychmiastowe rozpoznanie zagubionych osób np. w lasach czy górach.

5. Ochrona granic

Na przykład, Stany Zjednoczone korzystają z dronów do monitorowania granicy meksykańskiej w celu powstrzymania nielegalnych imigrantów i handlu narkotykami.

6. Rolnictwo

Rolnicy świetnie wykorzystują drony do różnych celów:

Z jednej strony, dzięki zdjęciom i filmom w wysokiej rozdzielczości, na które pozwala wbudowana kamera, umożliwia ona monitorowanie dużych obszarów, które w innym przypadku byłyby niemożliwe do kontroli. Sprzęt ten może pokryć ponad tysiąc hektarów w ciągu zaledwie jednej godziny, co pozwala na wczesne wykrycie szkodników lub chwastów.

Z drugiej strony te bezzałogowe statki służą do monitorowania stada zwierząt. A na przykład w Azji szacuje się, że istnieje 2400 dronów używanych do rozprowadzania pestycydów i nawozów na dużych obszarach gruntów wiejskich.

7. Kontrola pożarów lasów

Zadaniem dronów jest zbieranie niezbędnych informacji, aby w miarę możliwości przewidywać zapobieganie i rozprzestrzenianie się pożarów.

Author: polski-kurier.pl